בשנות השמונים, המטבח נועד לבישול בלבד. חדר קטן וצנוע, רחוק מהעין. כיום, המטבח הוא חלק מרכזי בבית המקבל חשיבות רבה, השקעה, זמן ומחשבה, בעיצוב בבישול ובכלל . בשנות התשעים, המטבח תופס תאוצה. הופך לחלק נכבד מאוד בבית, החלל נפתח, ומתמלא. המטבח הוא כבר לא מטבח אלא מטבח מעוצב בו עומדים ומבשלים כל בני המשפחה ולא רק האישה.כעת יש לו תפקידים נוספים, ארוחות משפחתיות, מפגשים חברתיים, שיחות של בין לבין.

התפתחות המטבח, המשמעות שלו בחיי היומיום החדשים והשהייה הממושכת בו גרמה לאנשים לשים עליו דגש רב יותר ובעיקר בעיצובו. ישנו ביקוש לעיצוב אישי ורעיוני על פי אופיים וצורכיהם הייחודים של כל איש ואיש. ריהוט המטבח הפך לאישיו כאשר מדברים על תכנון בית. עיצובו הפך לעניין כאשר החשיבה על המטבח הפכה צומת מרכזית בחיינו. לפיכך, מייצג המטבח בין היתר את האווירה הביתית, הייחודית. בעקבות הפיכתם של ריהוט ועיצוב המטבח לחלק בלתי נפרד ואף גדול ומשמעותי בתכנון מטבח, הפכו חברות רבות של עיצוב וריהוט מטבחים לבעלות שם נפוץ עם מגוון רב של סגנונות שונים המתאימים לאווירות הביתיות השונות. פותחו, המצאות מקוריות לאחסונים שונים של כלי מטבח, פתרונות אומנותיים אסתטיים ומעשיים לעיצוב מודרני וחדשני, רעיונות אבזור המטבח בנוחות וביעילות והן שילוב של סגנונות עיצוב שונים.

כל זאת ועוד אל נא נשכח שאותו חלל, שבעברו הלא רחוק היה חדרון קטן הנקרא מטבח, הוא לא אלה מתחם שמטרתו העיקרית והמרכזית הוא הכנת אוכל, אחסונו, אחסון הכלים וכן מקום ישיבה. ולכן, מטבחנו יעוצב ויאבזר למטרות נעלות אלו. המטבח החדש, המודרני, התוסס והצעיר כולל היום בין היתר ארונות הזזה, כיריים חשמליים, ארונות זכוכית בעיצוב אישי, שולחנות משפחתיים בצורות שונות, מקררים מעוצבים ומיוחדים, פינות ישיבה לפעוטות, פלזמות וטלוויזיות לצפייה בעת הארוחה והבישולים, נברשות מדליקות אשר מוסיפות אווירת חמימות, ועוד ועוד דגמים מקוריים חדשניים ומודרניים אשר מותאמים לכל צורך ועניין.

חדשני ומקורי הוא המטבח אשר ממוקם באמצע חלל החדר, מעין "אי" אשר בו מתנהלים כל הפעולות ה"מטבחיות" אשר כוללות בישול, חימום, שטיפת כלים, ישיבה ועוד. פעילות זו, במכרז החלל גורמת למשתמש להיות חלק בלתי מופרד משאר הפעילויות השוטפות בבית. יתרון נוסף של "אי" זה הוא היכולת שלו לשמש כרהיט לבית, דו כיווני, אשר יכול להפריד בין המטבח לחדר האורחים, לפינת הישיבה ואף לסלון. בנוסף, מהווה אותו "אי" מקום נפלא לאחסון, כלים ואפילו כמזווה בעל ארונות, מגירות ודלתות הזזה. ניתן גם ליצור בו מדפים פתוחים להנחת כלי נוי, כמו גם על המשטח העליון שלו. למשל כלי בית, חרסינות למיניהם, עציצים נאים וחפצי חן. מכאן, מטבח בימינו זה לא המטבח של סבא וסבתא, וגם לא דומה לו, כל דבר רהוטי ועיצובי בו השתנה ואף משתנה עם הזמן. אך דבר אחד נשאר כמו שהוא, מטרתו.