כשאתם באים לעצב את מטבח חלומותיכם, חשבו איזה אנשים אתם. האם אתם מהסוג שמבשל הרבה או לחילופין מארח הרבה לארוחות? אם כן כדאי לכם לעצב מטבח גדול עם הרבה שטחי אחסון. האם יש לכם ילדים בבית? אם כן, לא כדאי לבחור בארונות לבנים למשל, אשר רואים עליהם כתמי ידיים.
כשאתם באים לעצב את מטבח חלומותיכם, חשבו איזה אנשים אתם. האם אתם מהסוג שמבשל הרבה או לחילופין מארח הרבה לארוחות? אם כן כדאי לכם לעצב מטבח גדול עם הרבה שטחי אחסון. האם יש לכם ילדים בבית? אם כן, לא כדאי לבחור בארונות לבנים למשל, אשר רואים עליהם כתמי ידיים. היות שאינכם מעצבים מטבח לבד, בחרו מעצב אשר יהיה גמיש לשגעונות שלכם ואשר איתו תוכלו לעצב מטבח כראות עיניכם. הדבר הראשון שעליו אתם צריכים לתת את הדעת, הוא: מטבח פתוח, כן או לא. למה הכוונה: מטבח פתוח הוא מטבח שדרכו רואים את בני המשפחה והחברים. הוא אינו עוד חדר בבית, אלא חלל פתוח מרכזי וגדול, המכיל ארונות קיר ושולחן אוכל, אשר במהותו: אין הפרדה בין המטבח לסלון. ישנה כמובן גם אופציית ביניים בין מטבח סגור לפתוח והיא: סוג של שילוב ביניהם. מטבח כזה הוא עדיין חלל פתוח, אך חצוי במחיצות גבס, עץ, או לבני זכוכית.
מטבח סגור, התחום בארבע קירות, גם כן מתאים לחלק ממשקי הבית. אלו מטבחים פחות מזמינים, אשר מצהירים גם אם בעקיפין שהם מחוץ לתחום למי שאינו מבשל או אוכל. מטבחים מסוג זה לא נועדו לאינטראקציה כלל דירתית, אלא הם שימושיים פונקציונאליים למטרות בישול או אכילה. בדרך כלל מטבחים מהסוג הנ"ל מלווים בפינת אוכל קרובה בה מארחים חברים לארוחה.
עצוב מטבחים השתנה מאד בשנים האחרונות:
• מטבחים מצופי פורמייקה פשוטה ומתקלפת עברו גלגול לזן מטבחים מעץ מלא, כמו: אלון או מייפל. או ציפוי פורניר אשר הינו ציפוי דק עדין ואיכותי מעץ טבעי.
• כיור החרסינה הלבן המסורתי, הפך להיות כיור נירוסטה או אלומיניום. אלה הם כיורים,שמעבר לעיצוב ההייטקיסטי החדשני, יש יתרון בכך שהם לא משחירים כמו כיור חרסינה לבן. כמו כן, הם לא נשברים, דבר שבהחלט יכול לקרות עם כיור חרסינה.
• המקררים תפסו כיוון לכיוון המראה ההייטקיסטי עם מקררים בצבעי מתכת כסופה,במקום מקררי השמנת לבן שהיינו רגילים אליהם עד כה.
• ברזי הכיור הוארכו וכיום הפיה והצינורית גבוהים יותר בכעשרה סנטימטר דבר המאפשר תמרון רב יותר תחתיהם.
• מדיח הכלים הנמצא כמעט בכל בית בישראל, אילץ בוני מטבחים לייצר או לשמור לו נישה במטבח.
• ארונות מטבח ומגירות כיום, רחבים יותר, אך מספרם מצומצם יותר. כלומר: במקום שש מגירות או ששה ארונות צרים, מקבלים ארבעה רחבים. אשר הינם פונקציונאליים יותר, היות ואפשר לאחסן בתוכם סירים גדולים ביתר קלות. וכן, אסטטיים יותר ויזואלית ויוצרים תחושה של פחות עומס.
• נברשות מיוחדות וספוטים לוקחים גם כן חלק בעיצוב המטבח. הספוטים משמשים ליצירת מוקדי תאורה פונקציונאליים בעיצוב מינימליסטי שלא גוזל מקום.
אחד הדברים שמשמשים היום כטכניקת עזרה בתכנון מטבחים היא ההדמיה. מערכת הדמיה ממוחשבת תעזור לכם להבין איך הרעיון והצבעים ישתלבו או יראו על אותו סגנון מטבח שבחרתם. אותו מעצב מטבחים שבחרתם ידגים לכם את הרעיונות שלכם או שלו, על מערכת הדמיה ממוחשבת, אשר תיתן לכם קנה מידה איך דברים יראו במציאות. זו דרך נהדרת לדעת אם הכתום שבחרתם לארונות המטבח, למשל, יתאים לשטח כה גדול, כי לעיתים מה שנראה יפה על דוגמית קטנה, לא נראה מתאים או טוב על שטח גדול.
טיפ אחרון שלנו, כשהכל כבר מאחוריכם ויש לכם מטבח חדש, אנא בקשו הוראות אחזקה. מטבחים שונים עשויים מחומרים שונים ולכן דורשים אחזקה שונה. דבר התקף במיוחד לחומרי הניקוי בהם אתם משתמשים וכל זאת על מנת לשמור על מינימום בלאי מטבח, על מנת שהוא ישרת אתכם עוד שנים רבות.
הצלחה
אלון אגמון – מעצב פנים
מעצב הבית חברת מטבחי EMB